זכיינות - ליווי רשתות וזכיינים

משרד עורכי הדין קולן - נבון, מתמחה בתחום הזכיינות כבר מעל ל-20 שנה. עורכי הדין של המשרד מלווים רשתות וזכיינים מזה שנים ארוכות וכפועל יוצא רכשו ניסיון וידע מקצועי רב ערך בתחום הזכיינות. כמשרד המתמחה בנישת הזכיינות הייחודית, אנו פוגשים ומלווים את הרשתות המובילות בארץ מצד אחד וגם מייעצים לזכיינים הפרטיים בשלב עריכת הסכמי הזכיינות המשתלמים ביותר. אם מתגלעים מחלוקות או סכסוכים עורכי הדין של המשרד יודעים לתת את המענה המקצועי, המהיר והמיטבי בכדי לפתור כל בעיה ולהוביל לחתימת חוזה מוצלח לשני הצדדים.

זכיינות במשפט הישראלי

תחום הזכיינות הינו בעל מאפיינים ייחודיים, אולם הוא עדיין לא זכה בארץ לחקיקה מסודרת הקובעת את הכללים. המותר והאסור ביחסי זכיין ומזכה עדיין לא התגבשו לגמריי בזכיינות עסקית. לאקונה חקיקתית זו, משאירה את הצדדים עם דיני החוזים הכלליים, אשר לא תמיד יש בהם מענה לסוגיות המיוחדות לזכיינות, הנובעות מיחסי זכיין-מזכה. כפועל יוצא מכך ובמרוצת השנים, החלה להתפתח פסיקה עניפה בתחום הזכיינות, ולא פעם, בתי משפט שונים וערכאות שונות מדברים בשפות שונות, ולמעשה נאלצים להשלים את התוכן החקיקתי הנורמטיבי החסר לנישת הזכיינות המיוחדת. מצב משפטי זה מעניק יתרון רב ערך לעורכי דין המתמחים בזכיינות המכירים את פסיקות הזכיינות השונות והמגוונות, ולכן משרדנו מסוגל לאמוד טוב יותר את הסיכויים והסיכונים בכל תיק זכיינות, ולנהל אותו בצורה המיטבית לשביעות רצון הזכיין והרשת. 

עו"ד זכיינות - בחירת אסטרטגיה בתיק זכיינות 

בתחום הזכיינות בחירת האסטרטגיה המנצחת היא שאלת מיליון הדולר. בראש וראשונה עו"ד זכיינות צריך להבהיר ללקוח, כי מומלץ לפתוח במערכה משפטית רק כמוצא אחרון ורק לאחר שמוצו כל האפשרויות להידברות, הבנה והגעה לפשרה מול הצד השני לזכיינות. מערכה משפטית בזכיינות גובה מחיר גבוה, הן כספי והן אמוציונלי, ולכן יש לנסות עד כמה שניתן להימנע ממנה. ובכל זאת, אם נגזר על הלקוח לנהל מערכה משפטית בתחום הזכיינות – האסטרטגיה והטקטיקה נבחרים בקפידה רק לאחר לימוד מדוקדק ומקיף של כל החומר העובדתי והראייתי ולפי פסיקה הרווחת בנושא הזכיינות. בחירת האסטרטגיה בסכסוכי זכיינות היא מלאכת מחשבת המביאה בחשבון גורמים רבים והיא תוצר של ידע וניסיון רב שנים בתחום הזכיינות. כמו בכל תורת לחימה יש צורך להגדיר מראש את היעדים הנכונים ולחתור בדרך המהירה ביותר להשגתם בכדי לעמוד במטרות הזכיינות.

עורך דין זכיינות - התמקצעות היא שם המשחק

סכסוך זכיינות שמתגלע בין רשת לזכיין הוא נקודת זמן קריטית. עורך דין המתמחה בליטיגציה בתחום הזכיינות חייב לשלוט לא רק בטכניקה ובפרוצדורה. אלה הם כמובן אבני היסוד שבלעדיהן אין, אבל בתחום הזכיינות לא די בכך. על עורך הדין זכיינות לבנות אסטרטגיה ארוכת טווח לניהול הסכסוך. אסטרטגיה כזו יכול וצריך לבנות רק עורך דין שליווה מאות סכסוכים בין זכיינים לרשתות, עורך דין המכיר את ההיבטים העסקיים ואת נקודות החוזק והחולשה של מערכות הזכיינות ובקיא גם בפסיקות השונות המתפתחות כל הזמן בתחום הזכיינות. מדובר במודל עסקי ייחודי עם ניואנסים שונים, ועורך דין זכיינות שלא מכיר אותם על בוריים, עלול חלילה לשפוך את המים עם התינוק עד כדי פגיעה חמורה באינטרסים של הזכיין או הרשת שהוא מייצג. 
 
 

זכיינות יתרונות וחסרונות

יתרונות זכיינות

במסחר קמעונאי, זכיינות נושאת עמה את היתרון של פתיחת עסק חדש במהירות יחסית ועל פי שיטות שהוכיחו את עצמן בעולם העסקים. הזכיין למעשה קונה נוסחה מנצחת להצלחה עסקית, בניגוד למצב שבו עליו להתחיל לבנות מן היסוד עסק ומותג חדשים שאינם מוכרים ללקוחות, או נוכח תחרות קשה מצד עסקים אחרים באותו תחום. חברה מזכה טובה תציע לזכיין עסק שכל שנותר לו הוא רק לפתוח את הדלת ולהתחיל להפעילו: החל מבחירת המיקום המתאים לפתיחת העסק, דרך הדרכה ואימון הצוות, ליווי מקצועי של העסק בצעדיו הראשונים ובהמשך דרכו, עמידה בדרישות חוקיות ומתן מענה לבעיות המתעוררות בהפעלתו השוטפת של העסק. בזכות כוח הקנייה הגדול יותר של רשת החנויות יכולה החברה הזכיינית לספק לזכייניה מוצרים במחירים טובים יותר.

כל עוד החברה המזכה מצליחה להוציא לפועל בדייקנות את הנוסחה שמצאה להצלחה העסקית, היא יכולה להפיץ ולהגדיל את מספר זכייניה בארצות וביבשות שונות ולקצור רווחים עצומים במהלך הדברים, בעוד שהזכיינים הם המבצעים את העבודה היום-יומית המפרכת של התמודדות עם לקוחות. החברה המזכה אף יכולה להקים רשת הפצה גדולה מבלי להתחייב להשקעה גדולה בתהליך זה.

אנו עדים לתופעה שרבים מהלקוחות הפרטיים מעדיפים לרכוש מוצרים ושירותים מרשתות מוכרות כיוון שכך הם יכולים לוודא שהם מקבלים מוצרים בעלי איכויות ומחירים אחידים וידועים מראש.

חסרונות זכיינות

החיסרון העיקרי לזכיין ברכישת זיכיון הוא בהתפשרות על השליטה בעסק וויתור על העצמאות. אמנם הזכיין מקבל חבילה מושלמת של מערכת מצליחה ומאומנת, סימן מסחר מוכר, ליווי עסקי, הדרכה מקצועית וחומרים שיווקיים ... אך מצד שני הוא חייב לנהוג על פי דרישות המערכת ולקבל אישור לכל שינוי שהוא מבקש להכניס בעסק מן החברה המזכה.

עלות זכיינות

רכישת זיכיון לעיתים כרוכה בגיוס תקציב נכבד. החברות המזכות, בעלות המותגים, מציבות דרישות לזכיינים ומחייבות אותם  לרכוש שירותים ומוצרים מן החברה. בנוסף דמי הזיכיון והאחוזים מתוך המחזור שיש לשלם לחברה המזכה, נוגסים ברווחיו של הזכיין. הזכיין אף עשוי להיות מחויב מכוח החוזה להוציא כספים לשדרוג או לביצוע שינויים בבית העסק, כל אימת שחברה המזכה דורשת.

מחלוקות זכיינות

בעיה נוספת היא שיחסי מזכה – זכיין עשויים להיקלע לקונפליקט במידה וצד מן הצדדים איננו מסוגל לנהל את העסק כראוי או שאינו נוהג בתום לב. לדוגמה, זכיין חסר יכולת עסקית יכול בקלות לפגוע בשמה הטוב של הרשת ושל סימן המסחר שלה, בכך שיספק מוצרים נחותים או שירותים לקויים, מצד שני חברה מזכה גרועה עשויה להביא לחיסולם העסקי של זכייניה אם איננה מסוגלת לקדם את המוצר או את סימן המסחר, או שהיא מפעילה לחץ רב מדי על הזכיינים להגדלת רווחיהם.
 
בכל שאלה בתחום הזכיינות, או אם חלילה נקלעתם לסכסוך זכיינות, מוזמנים לצור קשר ואשמח לתאם פגישת ייעוץ ללא התחייבות.

שלכם בברכה, עו"ד זכיינות רפאל נבון
 

מחפש עו"ד זכיינות ?